Tamthilia ya ‘MBAYA WETU’ na Ken Walibora

Tamthilia ya 'MBAYA WETU' na Ken Walibora

Tamthilia ya ‘MBAYA WETU’ na Ken Walibora

“Kwa wale hawaja soma Mbaya Wetu, ni mwari mwenye sifa zake. Ni kazi inayotanguliza mkondo mwingine katika uandishi wa tamthilia ya Kiswahili. Kwa mara nyingine, mbinu ya mkono ya Ken Walibora imedhihirisha utamu na ukwasi uliomo katika Fasihi ya Kiswahili.”

Kenna Wasike

 

Mbaya Wetu

Mbaya Wetu

13 thoughts on “Tamthilia ya ‘MBAYA WETU’ na Ken Walibora

  1. I think the admin of this web page is really working hard in support
    of his website, for the reason that here every information is quaity based data.

  2. Admiring the dedication you put into your blog and detailed information you present.
    It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed material.
    Great read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds
    to my Google account.

  3. Pingback: NASIKIA SAUTI YA MAMA – Tawasifu ya Prof. Ken Walibora | | Fasihi | Literature in Africa |

  4. Kweli tamthilia ya Mbaya Wetu imeathiri pakubwa hasa jamii ya sasa kwani wavyele wengi wanadhani kudekeza mwana ndo’ suluhisho wakisema kuwa tuko katika enzi za dijitali. Suluhisho ni kuwa lea mwanako usije ukajuta baadaye.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s